Projekty z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach konkursu Ministra Pracy i Polityki Społecznej na wspieranie programów z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną otrzymało środki finansowe na realizację czterech projektów.



Do MPiPS wpłynęły 364 wnioski konkursowe. Z przyczyn formalnych odrzucono 48 z nich. Zespół ocenił pod względem merytorycznym 316 wniosków. Przy ocenie projektów brano pod uwagę innowacyjność projektów, uwzględnienie potrzeb środowiska lokalnego, zgodność z programem budowania lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną oraz prawidłowość kalkulacji kosztów. Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznał dotację dla 316 projektów na łączną kwotę 7.653.000 zł oraz wyróżnienia w wysokości 7.000 zł. dla 21 najlepszych podmiotów realizujących projekty.

Z przyjemnością informujemy, że projekt Pt. „Utworzenie punktu konsultacyjnego i grupy wsparcia dla rodzin zastępczych” został wyróżniony nagrodą 7000zł. Nagroda zostanie przeznaczona na realizację projektów na rzecz dziecka i rodziny.

Drugim dofinansowanym projektem jest przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla już istniejących spokrewnionych rodzin zastępczych. Zakres tematyczny warsztatów to: trening komunikacji, trening umiejętności wychowawczych, powstawanie i rodzaje więzi rodzinnej, skuteczna dyscyplina, radzenie sobie ze stratą, przyczyny opóźnień rozwojowych – gdzie szukać pomocy.

W ramach otrzymanych środków zostanie również przeprowadzone szkolenie PRIDE dla zawodowych niespokrewnionych rodzin zastępczych.

Rozpatrując potrzeby rodzin zastępczych zaproponowano również rodzinom zastępczym zawodowym i niespokrewnionym udział w warsztatach szkoleniowych pt. „Wzmacnianie rodzin zastępczych zagrożonych rozpadem”, „Rodziny zastępcze wobec dziecka z zachowaniami trudnymi”, „Proces usamodzielnienia”. Szkolenie przeprowadziło Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa z Siarczynku, które prowadzi Ośrodek Zastępczego Rodzicielstwa w Siarczynku. W warsztatach udział wzięło ośmiu rodziców zastępczych i siedemnaście dzieci.

Celem warsztatów było doskonalenie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodzin zastępczych i wzmocnienie ich zdolności do radzenia sobie w konfliktach z dziećmi przyjętymi oraz umiejętne przeprowadzanie procesu usamodzielniania dzieci opuszczających rodziny zastępcze. Rodziny, które wzięły udział w warsztatach mają okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami w grupie wsparcia.



Grupa wsparcia odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. od 17 – tej do 19 – tej oraz w ostatni wtorek miesiąca w godz. od 16 –tej do 18 – tej w siedzibie PCPR.



Dyżuru Punktu Konsultacyjnego odbywają się w każdą środę miesiąca w godz.. od 15:15 do 18:15 w siedzibie PCPR.



Dodatkowych informacji możecie Państwo uzyskać pod nr 062 7 22 88 91 lub 062 7 22 88 92.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.